Syllabus

Fall 2018 

Department of Education

Introduction_to_Education  (Goshgar Maharramov)

Introduction_to_Education (Ulkar Bayramova)

Introduction_to_Writing (Konul Mahyaddinova)

Natural_Science_Education (Konul Mahyaddinova)

Special_Education (Qaisar Sultana)

Special_Education (Kamala Aliyeva)

Teaching_Methods_of_Azerbaijani_Language (Elza Samadli)

Educational_Psychology (Aytac Sahil)


Department of History and Archeology 

Archeology (Orkhan Zamanov)

Azerbaijani History - 1 (Ulviyya İbrahimli)

Azerbaijani History - 3 (Nasiman Yagublu)

Azerbaijani History (Khagan Balayev)

History of Caucasus  people (Telman Guliyev)

History of Medieval  East (Habil Mammadov)

History of Medieval Europe (Sayad Mekhdizadeh)

History of World Civilizations - 1 (Orkhan Zamanov)

New History of Europe and America  (Araz Aslanli)

Subsidiary historical subjects (Orkhan Zamanov)

Turkic World Culture (Telman Guliyev)


Department of Azerbaijan Language and Literature 

History of Azerbaijani Literature-1 (Aynur Gazanfargizi)

Azerbaijani Language (Hilala İbadoba)

Azerbaijani Language (Reykhan Madatova)

World Literature - 3 (Gardashkhan Azizov)

History of Azerbaijani Literature - 1 (Vurgun Eyyub)

History of Azerbaijani Literature - 3 (Vurgun Eyyub)

Old Alphabet (Zivar Huseynli Baylan)

Old Alphabet (Khatira Yusifova)

Introduction to Linguistics (İlaha Gurbanova)

Modern Azerbaijani language - 1 (İlaha Gurbanova)

Modern Azerbaijani language - 1 (Reykhan Madatova)

Modern Azerbaijani language - 3 (Reykhan Madatova)

Azerbaijanin dialectology (Gatiba Guliyeva)

Modern Literary movements (Dilbar Zeynalova)


Department of Mathematics 

Analytical geometry (Tarlan Garayev)

Math analysis - 1 (Tarlan Garayev)

Math analysis - 2 (Ali Huseynli)

Math analysis - 3 (Nazim Karimov)

Probability theory (İlham Aliyev)

Teaching Methods of Math (Tarlan Garayev)


Department of Biology 

Botanics - 2 (Gulafat Shafiyeva)

Environmental Science and biotechnology (Javid Ocagi) 

General biology (Javid Ocagi) 

Human and animal physiology (Asaf Omarov) 

Life Science A (Parviz Nassirov) 

Life Science B (Parvana Bakhshaliyeva) 

Life Science C (Parvana Bakhshaliyeva)

Life Science D (Parvana Bakhshaliyeva)

Molecular genetics (Javid Ocagi)

Zoology - 1 (Huseyn Jafarov)


Department of Computer Science

Computer networks and communications (Asim Namazov)

C-programming languages (İsmayil İsmayilov)

Fundamentals of computer programming (Mahammad Sharifov)

Introduction to Computer Science A (Zeynab Muradkhanli)

Introduction to Computer Science B (Zeynab Muradkhanli)

Introduction to Computer Science C (Parvana Salmanova)

Introduction to Computer Science D (Shahla Ahmadova)

Introduction to Computer Science E (Zeynab Muradkhanli)

Introduction to Computer Science F (Zeynab Muradkhanli)

Numerical software applications (İzzet Shahsenov) 


Department of Physics

Nuclear physics (Farida Tatardar)

Electromagnethism (Nuru Safarov) 


Department of Geography

Environmental Science (Rashad Allahverdiyev)

Remote Sensing (Elvin Aliyev)

Soil sciences (Javidan Aliyev)


Department of Psychology 

Introduction to Psychology. Child development (Kamala Aliyeva)

Educational Psychology (Aytac Sahil)


Language and Culture Department 

German Language - 1 A (Sevinj Allahverdiyeva)


Graduate courses

Educational Administration (Raziya İsayeva)

Financial Accounting (Elnur Ramazanov)

International Management (Elnur Huseynov)

Modern Educational Philosophy (Goshgar Maharramov)

Research Methods (Lala Ganiyeva) 

Film about Khazar University